محصولات آسیکو

فن یا پروانه یکی از قطعات اصلی برج خنک کننده است که برای عبور هوا از روی سطح پکینگ داخل کولینگ تاور به منظور تبادل حرارت استفاده می شود. با توجه به مزایای فن های محوری، شرکت آسیکو از این نوع فن در دستگاههای برج خنک کننده استفاده می نماید. از مزایای فن محوری (Axial) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1) مصرف انرژی برق کمتر نسبت به فن های سانتریفیوژی
 • 2) سر و صدای بسیار کمتر
 • 3) عدم نیاز به سرویس و نگهداری و روغن کاری
 • 4) قابلیت تنظیم میزان دبی هوا از طریق تغییر زاویه پره ها
 • 5) عدم ایجاد ارتعاش در دستگاه (در صورت بالانس استاتیکی و دینامیکی)
 • 6) کارکرد به صورت مکشی و امکان استفاده از لوور پلیمری در دریچه هوا به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل برج خنک کننده
 • 7) دارای دبی هوای بسیار بالا و امکان استفاده از فقط یک دستگاه فن برای هر سایز برج خنک کننده

 

فن های شرکت آسیکو از 3 جنس آلومینیوم، فایبرگلاس و پلی آمیدی هستند که بر اساس درخواست مشتری و قطر مورد نظر به صورت سفارشی از قطر 50 سانتیمتر تا 10 متر ساخته شده و به صورت استاتیکی و دینامیکی بالانس شده به مشتری تحویل داده می شوند. بدیهی است هاب (نافی) فن به صورت کاملا سفارشی بر اساس اندازه شافت موتور و یا گیربکس از جنس کربن استیل، استنلس استیل و یا چدنی ساخته می شود. فن های آسیکو علاوه بر استفاده در برج خنک کننده، در کولرهای هوایی (air cooler) نیز کاربرد وسیعی دارد.

فن آلومینیومی ریختگی برج خنک کننده آسیکو (ASICO aluminium casting fan)
فن آلومینیومی ریختگی برج خنک کننده آسیکو (ASICO aluminium casting fan)
فن آلومینیومی با پره پروفیل اکسترودی برج خنک کننده آسیکو (ASICO extruded aluminium fan)

شرکت مهندسی آسیکو به عنوان شریک تجاری و نماینده رسمی کمپانی ENEXIO آلمان ( GEA-2H سابق) در ایران، انواع قطره گیر برج خنک کننده را به صورت عمده از آلمان وارد می نماید.

لازم به ذکر است شرکت ENEXIO با سابقه بیش از 40 سال، بزرگترین تولید کننده پکینگ، قطره گیر و لوور برج خنک کننده در دنیا می باشد. همچنین این شرکت بنیانگذار صنعت پکینگ و قطره گیر از جنس پلی پروپیلن (PP) در دنیاست.

قطره گیر یا Drift Eliminator یکی از قطعات داخلی برج خنک کننده است که به منظور جلوگیری از به بیرون پاشیدن قطرات کولینگ تاور در اثر مکش فن در قسمت بالای سیستم توزیع آب در برج های کانتر فلو و بعد از پکینگ در داخل برج های خنک کننده کراس فلو نصب می گردد. استفاده از قطره گیر در برج خنک کننده، باعث صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از خیس شدن محیط اطراف کولینگ تاور می شود.

انواع قطره گیر برج خنک کننده:

1) قطره گیر لانه زنبوری (سلولی): این نوع قطره گیر به دلیل شکل مشابه لانه زنبور (honeycomb)، با این نام نامگذاری شده است و در واقع به دلیل مزایای این شکل هندسی به خاطر  افت فشار بسیار کم در برابر عبور هوا، به شکل 6 ضلعی ساخته می شود. قطره گیر لانه زنبوری بیشتر در برج های خنک کننده کوچک (Package type) کاربرد دارد. از نظر جنس قطره گیرهای پلیمری از 2 نوع پلی وینیل کلراید(PVC) و پلی پروپیلن (PP) ساخته می شوند. اتصال ورقها در قطره گیر PVC توسط چسب انجام می شود ولی در قطره گیر PP توسط جوش حرارتی با دستگاه پیشرفته التراسونیک انجام می شود. به همین دلیل قیمت قطره گیر PVC در مقایسه با قیمت قطره گیر PP پایینتر می باشد. مزیت دیگر قطره گیر پلی پروپیلن (PP) مقاومت بسیار بالاتر در برابر مواد شیمیایی و اشعه ماورای بنفش می باشد که طول عمر بالای قطره گیر PP را تضمین می کند.

قطره گیر لانه زنبوری از جنس پلی پروپیلن (PP) ساخت ENEXIO-2H آلمان مدل TEP 130

2) قطره گیر تیغه ای (پروفیلی): این نوع قطره گیر از قرار گرفتن پروفیلهای به شکل سینوسی یا حرف S و توسط اتصال با قطعه پلاستیکی به نام اسپیسر تشکیل می شود. قطره گیر تیغه ای بیشتر در کولینگ تاورهای بزرگ صنعتی کاربرد دارد از جمله مزایای قطره گیر تیغه ای به استحکام مکانیکی بالاتر و نیاز کمتر به ساپورت جهت نصب در داخل برج خنک کننده می باشد. ولی راندمان کمتری نسبت به قطره گیر لانه زنبوری دارد.

قطره گیر تیغه ای از جنس پلی پروپیلن (PP) ساخت ENEXIO-2H آلمان مدل TAP 160

پکینگ یکی از قطعات اصلی داخل برج خنک کننده می باشد که سطح مورد نیاز جهت تبادل جرم و انتقال حرارت از آب به هوا را تامین می نماید. مهمترین پارامتر در طراحی و محاسبات پکینگ کولینگ تاور، سطح ویژه یا همان مقدار سطح مفید در واحد حجم پکینگ می باشد که با واحد مترمربع بر مترمکعب تعیین می گردد.

انواع پکینگ پلیمری برج خنک کننده از نظر شکل هندسی:

 • پکینگ فیلم
 • پکینگ نت اسپلش
 • پکینگ رندوم اسپلش
 • پکینگ گرید اسپلش
 • پکینگ اسپلش وی بار
 
پکینگ فیلم برج خنک کننده از جنس پلی پروپیلن (PP) مدل KFP 19

 شرکت مهندسی آسیکو به عنوان نمایندگی رسمی شرکت Enexio آلمان (gea-2h سابق)، پکینگ برج خنک کننده را به شکل ورق های آماده به صورت عمده از آلمان وارد نموده و صرفا با دستگاه آلمانی مونتاژ می نماید و ضمن استفاده در کولینگ تاورهای برند آسیکو، پکینگ مورد نیاز شرکتهای همکار و صنایع بزرگی همچون پالایشگاهها و مجتمع های پتروشیمی را تامین می نماید و در حال حاضر بزرگترین تامین کننده پکینگ کولینگ تاور در بازار ایران می باشد.

به عنوان مثال سال 95 شرکت مهندسی آسیکو ضمن طراحی و مشاوره فنی، 3120 مترمکعب پکینگ نت اسپلش مدل net 150 مورد نیاز برجهای خنک کننده پالایشگاه آبادان را از شرکت 2h آلمان تامین نمود و خوشبختانه از نظر راندمان کاملا مورد تایید کارفرما قرار گرفت و هم اکنون در حال کار می باشد.

پکینگ برج خنک کننده مدل فیلم: این نوع پکینگ برج خنک کننده به دلیل استفاده از ورقهای پلیمری در ساخت این پکینگ و تشکیل لایه نازک آب بر روی سطح پکینگ، با نام پکینگ فیلم نامگذاری شده اند. پکینگ فیلم معمولا از جنس پلی پروپیلن (PP) یا پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته می شود. اتصالات صفحات پکینگ از جنس پلی پروپیلن به صورت جوش حرارتی با دستگاه جوش التراسونیک انجام می شود. و دارای 20000 نقطه جوش در هر متر مکعب پکینگ می باشد که مقاومت مکانیکی پکینگ را تضمین می کند. ولی اتصالات در پکینگ PVC به روش چسب می باشد که مقاوت چندانی نداشته و بعد از مدتی توسط مواد شیمیایی شسته می شود و اتصال قابل اعتمادی ایجاد نمی کند.

پکینگ برج خنک کننده مدل نت اسپلش: این پکینگ به دلیل شکل توری مانند و اسپری شدن و تشکیل قطرات آب با نام نت اسپلش اسم گذاری شده است. پکینگ نت اسپلش از بین تمامی پکینگ های موجود در بازار، دارای بیشترین کاربرد می باشد. ابعاد بلوک استاندارد پکینگ نت اسپلش طول 90، عرض 60 و ارتفاع 45 سانتی متر می باشد ولی عرض بلوک قابل سفارش بوده و طبق درخواست مشتری ساخته می شود. مزایای پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده

 1. سطح ویژه بالا ( 130m2/m3)
 2. قابل استفاده در برجهای خنک کننده کانترفلو و کراس فلو
 3. راندمان بالا به دلیل سطح ویژه بالا و امکان حرکت جریان آب و هوا به صورت سه بعدی داخل پکینگ
 4. مقاوت در برابر مواد شیمیایی و محیط های اسیدی و قلیایی به دلیل استفاده از گرانول پلی پروپیلن آلمانی
 5. عدم افت راندمان با گذشت زمان به دلیل عدم رسوب گیری و عدم کاهش سطح ویژه
 6. طول عمر بسیار بالاتر نسبت به سایر مدلها (طول عمر بالای 20 سال)
 7. عدم گرفتگی و عدم رسوب گیری به دلیل شکل هندسی خاص
 8. قابلیت شستشو با واترجت و اسیدشویی
 9. اتصالات به صورت پین قفل شونده
 10. مقاومت مکانیکی بالا
 11. قابلیت مونتاژ در محل و در اندازه های مورد نیاز و دورریز بسیار کمتر
 12. قابلیت بازیافت به دلیل استفاده از گرانول پلی پروپیلن مرغوب آلمانی
 13. عدم ایجاد آلودگی محیط زیستی به دلیل عدم استفاده از هالوژنها (کلر، فلوئور و ...) در ساخت پکینگ نت اسپلش
پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده از جنس پلی پروپیلن (PP) مدل NET 150
 پالت های وارد شده پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده مدل net 150 ساخت enexio-2h آلمان (در حال مونتاژ در کارخانه آسیکو)

کاتالوگ فنی پکینگ اسپلش برج خنک کننده شرکت ENEXIO-2H آلمان

کاتالوگ فنی پکینگ فیلم برج خنک کننده شرکت ENEXIO-2H آلمان

 

پکینگ رندوم اسپلش: این نوع پکینگ کولینگ تاور، به صورت قطعات کوچک پلاستیکی هستند و به صورت فله ای و رندوم داخل برج خنک کننده ریخته می شوند. اما به دلیل عدم استفاده از کل سطح ویژه پکینگ به دلیل عدم جریان مناسب آب و خیس نشدن کل سطوح پکینگ رندوم اسپلش و نیاز به توری جهت نصب این نوع پکینگ داخل کولینگ تاور، و امکان اتصال کوتاه هوا عبوری از لابلای پکینگ رندوم اسپلش، خیلی کاربرد ندارد و توصیه نمی گردد.

پکینگ گرید اسپلش: این نوع پکینگ برج خنک کننده به شکل مشابه گریتینگ یا صفحات مشبک ساخته می شوند و از روی هم چیده شدن این صفحات یا پنلها، بلوک پکینگ تشکیل می شود. پکینگ گرید اسپلش برای آب های خیلی آلوده و عمدتا برای صنایعی همچون کارخانجات فولاد، رب گوجه فرنگی، روغن و همچنین در کولینگ تاورهای آب دریا کاربرد دارد.

پکینگ اسپلش وی بار: این نوع پکینگ برج خنک کن، به شکل پروفیلهای V شکل سوراخدار ساخته می شوند و به صورت افقی با فاصله معین از همدیگر داخل کولینگ تاور نصب می گردد. این نوع پکینگ برای آبهای آلوده کاربرد دارد ولی به دلیل نیاز به ارتفاع بسیار زیاد جهت حصول نتیجه و راندمان مورد نظر، کاربرد چندانی ندارد.

Windy

شرکت مهندسی آسیکو  طراح و تولید کننده کولینگ تاور فایبرگلاس صنعتی و ساختمانی به کمک کادری مجرب و متخصص، توانایی طراحی و ساخت انواع برج خنک کننده (کولینگ تاور) متناسب با آخرین استانداردهای مرتبط  در دنیا  و با در نظر گرفتن نیاز مشتری، نوع صنعت و شرایط فرآیندی را دارد در . زیر خلاصه ای از فعالیتها و توانایی های شرکت مهندسی آسیکو در رابطه با برج خنک کننده ارائه شده است:

 1. طراحی و ساخت انواع برج های خنک کننده صنعتی و ساختمانی
 2. بهینه سازی انواع برج های خنک کننده موجود
 3. افزایش ظرفیت برج های خنک کننده موجود
 4. تعمیرات و نوسازی و تامین قطعات برج های خنک کننده 

 کلیاتی در مورد برج خنک کننده آب:

انواع برج های خنک کننده (دسته بندی برج های خنک کننده)

1-تقسیم بندی از نظر نوع مدار گردش آب 

برج های خنک کننده مدار باز (Open Circuit Cooling Tower)

برج های خنک کننده مدار بسته (Closed Circuit Cooling Tower)

2-تقسیم بندی از نظر نحوه عملکرد سرمایشی

برج های خنک کننده مرطوب (Wet Cooling Tower)

برج های خنک کننده مدار خشک  (Dry Cooling Tower)

برج خنک کننده دوگانه مرطوب- خشک ( Hybrid Cooling Tower Wet/Dry)

3- تقسیم بندی از نظر جریان آب و هوا نسبت به همدیگر 

برج خنک کننده جریان مخالف  (Counterflow Cooling Tower)

برج خنک کننده جریان متقاطع (Crossflow Cooling Tower)

4-تقسیم بندی از نظر جریان هوا داخل برج خنک کننده

برج خنک کننده جریان طبیعی  (Natural Draft Cooling Tower)

برج خنک کننده جریان مکانیکی (Mechanical Draft Cooling Tower)

5-تقسیم بندی از لحاظ جنس بدنه

کولینگ تاور فایبرگلاس

کولینگ تاور فلزی

کولینگ تاور چوبی

کولینگ تاور بتنی

صنایع مختلفی که برج های خنک کننده برای آنها کاربرد دارد، شامل موارد زیر هستند:

برج خنک کننده صنایع پتروشیمی، برج خنک کننده صنایع پالایشگاهی، برج خنک کننده صنایع معدنی، برج خنک کننده صنایع شیمیایی، برج خنک کننده فلزی (فولاد، آلودمینیوم و مس)، برج خنک کننده صنایع قند و شکر، برج خنک کننده صنایع پلاستیک، برج خنک کننده صنایع شیشه، برج خنک کننده  صنایع لاستیک سازی،برج خنک کننده نیروگاه های حرارتی، برج خنک کننده صنایع سرب و روی، برج خنک کننده صنایع غذایی (کارخانجات کنسروسازی، کارخانجات تولید رب، آب میوه، روغن و غیره)،برج خنک کننده صنایع گچ و سیمان، برج خنک کننده صنایع چوب و کاغذ، برج خنک کننده صنایع دارویی و مواد آرایشی بهداشتی، انواع دیگر صنایع سبک و سنگین

Windy

 برج‌های خنک کننده فایبرگلاس مکعبی مدار بسته       طراحی و ساخت شرکت مهندسی آسیکو 

 

برج خنک کننده مدار بسته سری ASI-CT-C  شرکت مهندسی آسیکو تنها برج خنک کننده مداربسته تمام کامپوزیتی دارای کویل مسی و یا گالوانیزه در ایران و دارای گواهینامه استاندارد CE اتحادیه اروپا بر اساس آخرین استانداردهای جهانی برج خنک‌کننده (CTI) و کارکرد در شرایط عادی و سخت (تابش آفتاب، محیط غبارآلود و آلوده، آب گردشی با سختی و آلودگی بالا و ...) طراحی و ساخته شده است. برج‌های خنک‌کننده سری ASI-CT-C از نوع جریان مخالف (Counterflow) و به صورت چهارگوش (Rectangular) طراحی شده است. 

 

شرکت مهندسی آسیکو برج خنک کننده مدار بسته را در 2 نوع تولید می کند:

برج خنک کننده با کویل مسی

برج خنک کننده با کویل گالوانیزه گرم

 
 
 
 
 

 

 

Windy

 

 ویژگی های برج خنک کننده صنعتی مدار باز شرکت مهندسی  آسیکو:

 1. برج خنک کننده با قطعات آلمانی
 2. برخورداری از طراحی ويژه جهت صنايع مختلف
 3. حداقل بودن هزينه­های نگهداری و تعميرات
 4. مقاومت بالا در برابر خوردگی و حداقل نفوذ پذيری آب در بدنه دستگاه
 5. راندمان سرمایشی بالا
 6. قابليت ارسال بصورت مونتاژ کامل و يا مونتاژ در محل
 7. استفاده از سیستم کوپل مستقیم الکتروموتور - فن و عدم استفاده از تسمه و پولی
 8. استفاده از گیربکس در ظرفیت های بالا
 9. صدای پايين و کارکرد بدون لرزش سیستم انتقال قدرت.
 10. عدم لرزش سيستم فن و موتور ( استفاده از Vibration Switch به صورت انتخابی )
 11. استفاده از Anti UV برای مقاومت بالا در برابر تابش آفتاب و شرايط مرطوب محيطی
 12. استفاده از فن فایبرگلاس یا آلومینیومی بالانس شده (بالانس استاتیکی و دینامیکی) اروپایی با اتصالات ضد زنگ
 13. استفاده از المنت هیتر در حوضچه آب سرد جهت جلوگیری از یخ زدگی در فصل سرما
 14. استفاده از اتصالات پیچ و مهره ای از جنس استینلس استیل 304 و گالوانیزه گرم
 15. استفاده از نازلهای ضد رسوب جهت توزيع آب با پاشش آب هرمی یا مربعی، توزيع يکنواخت آب و عدم گرفتگی
 16. استفاده از قطره گیر از جنس PP یا PVC بسته به سفارش مشتری
 17. استفاده از ساپورتهای کامپوزیتی پالتروژن با ضخامت بالا جهت لوله ها، قطره­گیرها
 18. حوضچه ذخيره آب یکپارچه با بدنه با ضخامت بالا
 19. استفاده از تجهیزات کنترلی و اتوماسیون جهت بهینه سازی مصرف انرژی ( به صورت انتخابی )
 20. امکان سفارش رنگ بدنه توسط مشتری (رنگ استاندارد RAL 9010 یا RAL5012 )
 21. گارانتی : بدنه کولینگ تاور به مدت 60 ماه، تجهیزات و عملکرد کولینگ تاور 12 ماه از زمان نصب و حداکثر 18 ماه از زمان تحويل

 

Windy

 دپارتمان برج خنک کننده شرکت مهندسی آسیکو با بهره مندی از کادری مجرب در زمینه مهندسی مکانیک سیالات و جامدات، ترمودینامیک و سازه آماده طراحی انواع برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته برای صنایع مختلف می باشد.

همچنین شرکت آسیکو به دلیل داشتن شریکهای تجاری اروپایی در زمینه برج خنک کننده این توانمندی را دارد که تمام قطعات برج خنک کننده را طراحی و بسازد و یا در صورت لزوم از شرکت های معتبر اروپایی وارد نماید.

 از جمله قطعات حساس برج خنک کننده صنایع بزرگ، الکتروموتور با کلاس حفاظتی بالا، گیربکس مخصوص برج خنک کننده با سرویس فاکتور بالا با توان کارکرد 24 ساعته، شافت کامپوزیتی با الیاف کربن، فن بالانس استاتیکی و دینامیکی شده، ساپورتهای پکینگ از جنس کامپوزیت پالترود می باشد که تمامی این قطعات را در حال حاضر شرکت آسیکو از اروپا وارد می نماید. این قطعات ضمن استفاده در برج های خنک کننده برند آسیکو، برای فروش به شرکتهای همکار و صنایع مختلف کشور نیز عرضه می گردد.

برای اطلاعات بیشتر با دپارتمان برج خنک کننده آسیکو تماس حاصل فرمایید.