محصولات آسیکو

پکینگ یکی از قطعات اصلی داخل برج خنک کننده می باشد که سطح مورد نیاز جهت تبادل جرم و انتقال حرارت از آب به هوا را تامین می نماید. مهمترین پارامتر در طراحی و محاسبات پکینگ کولینگ تاور، سطح ویژه یا همان مقدار سطح مفید در واحد حجم پکینگ می باشد که با واحد مترمربع بر مترمکعب تعیین می گردد.

انواع پکینگ پلیمری برج خنک کننده از نظر شکل هندسی:

 • پکینگ فیلم
 • پکینگ نت اسپلش
 • پکینگ رندوم اسپلش
 • پکینگ گرید اسپلش
 • پکینگ اسپلش وی بار
 
پکینگ فیلم برج خنک کننده از جنس پلی پروپیلن (PP) مدل KFP 19

 شرکت مهندسی آسیکو به عنوان نمایندگی رسمی شرکت Enexio آلمان (gea-2h سابق)، پکینگ برج خنک کننده را به شکل ورق های آماده به صورت عمده از آلمان وارد نموده و صرفا با دستگاه آلمانی مونتاژ می نماید و ضمن استفاده در کولینگ تاورهای برند آسیکو، پکینگ مورد نیاز شرکتهای همکار و صنایع بزرگی همچون پالایشگاهها و مجتمع های پتروشیمی را تامین می نماید و در حال حاضر بزرگترین تامین کننده پکینگ کولینگ تاور در بازار ایران می باشد.

به عنوان مثال سال 95 شرکت مهندسی آسیکو ضمن طراحی و مشاوره فنی، 3120 مترمکعب پکینگ نت اسپلش مدل net 150 مورد نیاز برجهای خنک کننده پالایشگاه آبادان را از شرکت 2h آلمان تامین نمود و خوشبختانه از نظر راندمان کاملا مورد تایید کارفرما قرار گرفت و هم اکنون در حال کار می باشد.

پکینگ برج خنک کننده مدل فیلم: این نوع پکینگ برج خنک کننده به دلیل استفاده از ورقهای پلیمری در ساخت این پکینگ و تشکیل لایه نازک آب بر روی سطح پکینگ، با نام پکینگ فیلم نامگذاری شده اند. پکینگ فیلم معمولا از جنس پلی پروپیلن (PP) یا پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته می شود. اتصالات صفحات پکینگ از جنس پلی پروپیلن به صورت جوش حرارتی با دستگاه جوش التراسونیک انجام می شود. و دارای 20000 نقطه جوش در هر متر مکعب پکینگ می باشد که مقاومت مکانیکی پکینگ را تضمین می کند. ولی اتصالات در پکینگ PVC به روش چسب می باشد که مقاوت چندانی نداشته و بعد از مدتی توسط مواد شیمیایی شسته می شود و اتصال قابل اعتمادی ایجاد نمی کند.

پکینگ برج خنک کننده مدل نت اسپلش: این پکینگ به دلیل شکل توری مانند و اسپری شدن و تشکیل قطرات آب با نام نت اسپلش اسم گذاری شده است. پکینگ نت اسپلش از بین تمامی پکینگ های موجود در بازار، دارای بیشترین کاربرد می باشد. ابعاد بلوک استاندارد پکینگ نت اسپلش طول 90، عرض 60 و ارتفاع 45 سانتی متر می باشد ولی عرض بلوک قابل سفارش بوده و طبق درخواست مشتری ساخته می شود. مزایای پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده

 1. سطح ویژه بالا ( 130m2/m3)
 2. قابل استفاده در برجهای خنک کننده کانترفلو و کراس فلو
 3. راندمان بالا به دلیل سطح ویژه بالا و امکان حرکت جریان آب و هوا به صورت سه بعدی داخل پکینگ
 4. مقاوت در برابر مواد شیمیایی و محیط های اسیدی و قلیایی به دلیل استفاده از گرانول پلی پروپیلن آلمانی
 5. عدم افت راندمان با گذشت زمان به دلیل عدم رسوب گیری و عدم کاهش سطح ویژه
 6. طول عمر بسیار بالاتر نسبت به سایر مدلها (طول عمر بالای 20 سال)
 7. عدم گرفتگی و عدم رسوب گیری به دلیل شکل هندسی خاص
 8. قابلیت شستشو با واترجت و اسیدشویی
 9. اتصالات به صورت پین قفل شونده
 10. مقاومت مکانیکی بالا
 11. قابلیت مونتاژ در محل و در اندازه های مورد نیاز و دورریز بسیار کمتر
 12. قابلیت بازیافت به دلیل استفاده از گرانول پلی پروپیلن مرغوب آلمانی
 13. عدم ایجاد آلودگی محیط زیستی به دلیل عدم استفاده از هالوژنها (کلر، فلوئور و ...) در ساخت پکینگ نت اسپلش
پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده از جنس پلی پروپیلن (PP) مدل NET 150
 پالت های وارد شده پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده مدل net 150 ساخت enexio-2h آلمان (در حال مونتاژ در کارخانه آسیکو)

کاتالوگ فنی پکینگ اسپلش برج خنک کننده شرکت ENEXIO-2H آلمان

کاتالوگ فنی پکینگ فیلم برج خنک کننده شرکت ENEXIO-2H آلمان

 

پکینگ رندوم اسپلش: این نوع پکینگ کولینگ تاور، به صورت قطعات کوچک پلاستیکی هستند و به صورت فله ای و رندوم داخل برج خنک کننده ریخته می شوند. اما به دلیل عدم استفاده از کل سطح ویژه پکینگ به دلیل عدم جریان مناسب آب و خیس نشدن کل سطوح پکینگ رندوم اسپلش و نیاز به توری جهت نصب این نوع پکینگ داخل کولینگ تاور، و امکان اتصال کوتاه هوا عبوری از لابلای پکینگ رندوم اسپلش، خیلی کاربرد ندارد و توصیه نمی گردد.

پکینگ گرید اسپلش: این نوع پکینگ برج خنک کننده به شکل مشابه گریتینگ یا صفحات مشبک ساخته می شوند و از روی هم چیده شدن این صفحات یا پنلها، بلوک پکینگ تشکیل می شود. پکینگ گرید اسپلش برای آب های خیلی آلوده و عمدتا برای صنایعی همچون کارخانجات فولاد، رب گوجه فرنگی، روغن و همچنین در کولینگ تاورهای آب دریا کاربرد دارد.

پکینگ اسپلش وی بار: این نوع پکینگ برج خنک کن، به شکل پروفیلهای V شکل سوراخدار ساخته می شوند و به صورت افقی با فاصله معین از همدیگر داخل کولینگ تاور نصب می گردد. این نوع پکینگ برای آبهای آلوده کاربرد دارد ولی به دلیل نیاز به ارتفاع بسیار زیاد جهت حصول نتیجه و راندمان مورد نظر، کاربرد چندانی ندارد.