محصولات آسیکو

شرکت مهندسی آسیکو به عنوان شریک تجاری و نماینده رسمی کمپانی ENEXIO آلمان ( GEA-2H سابق) در ایران، انواع قطره گیر برج خنک کننده را به صورت عمده از آلمان وارد می نماید.

لازم به ذکر است شرکت ENEXIO با سابقه بیش از 40 سال، بزرگترین تولید کننده پکینگ، قطره گیر و لوور برج خنک کننده در دنیا می باشد. همچنین این شرکت بنیانگذار صنعت پکینگ و قطره گیر از جنس پلی پروپیلن (PP) در دنیاست.

قطره گیر یا Drift Eliminator یکی از قطعات داخلی برج خنک کننده است که به منظور جلوگیری از به بیرون پاشیدن قطرات کولینگ تاور در اثر مکش فن در قسمت بالای سیستم توزیع آب در برج های کانتر فلو و بعد از پکینگ در داخل برج های خنک کننده کراس فلو نصب می گردد. استفاده از قطره گیر در برج خنک کننده، باعث صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از خیس شدن محیط اطراف کولینگ تاور می شود.

انواع قطره گیر برج خنک کننده:

1) قطره گیر لانه زنبوری (سلولی): این نوع قطره گیر به دلیل شکل مشابه لانه زنبور (honeycomb)، با این نام نامگذاری شده است و در واقع به دلیل مزایای این شکل هندسی به خاطر  افت فشار بسیار کم در برابر عبور هوا، به شکل 6 ضلعی ساخته می شود. قطره گیر لانه زنبوری بیشتر در برج های خنک کننده کوچک (Package type) کاربرد دارد. از نظر جنس قطره گیرهای پلیمری از 2 نوع پلی وینیل کلراید(PVC) و پلی پروپیلن (PP) ساخته می شوند. اتصال ورقها در قطره گیر PVC توسط چسب انجام می شود ولی در قطره گیر PP توسط جوش حرارتی با دستگاه پیشرفته التراسونیک انجام می شود. به همین دلیل قیمت قطره گیر PVC در مقایسه با قیمت قطره گیر PP پایینتر می باشد. مزیت دیگر قطره گیر پلی پروپیلن (PP) مقاومت بسیار بالاتر در برابر مواد شیمیایی و اشعه ماورای بنفش می باشد که طول عمر بالای قطره گیر PP را تضمین می کند.

قطره گیر لانه زنبوری از جنس پلی پروپیلن (PP) ساخت ENEXIO-2H آلمان مدل TEP 130

2) قطره گیر تیغه ای (پروفیلی): این نوع قطره گیر از قرار گرفتن پروفیلهای به شکل سینوسی یا حرف S و توسط اتصال با قطعه پلاستیکی به نام اسپیسر تشکیل می شود. قطره گیر تیغه ای بیشتر در کولینگ تاورهای بزرگ صنعتی کاربرد دارد از جمله مزایای قطره گیر تیغه ای به استحکام مکانیکی بالاتر و نیاز کمتر به ساپورت جهت نصب در داخل برج خنک کننده می باشد. ولی راندمان کمتری نسبت به قطره گیر لانه زنبوری دارد.

قطره گیر تیغه ای از جنس پلی پروپیلن (PP) ساخت ENEXIO-2H آلمان مدل TAP 160