محصولات آسیکو

شرکت مهندسی آسیکو طراحی و ساخت تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی، بهداشتی و بیمارستانی را طبق استانداردهای تخلیه پساب سازمان حفاظت محیط زیست انجام میدهد.

سیستم IFAS با رشد چسبیده معلق (MBBR)

شرکت مهندسی آسیکو به عنوان نماینده رسمی شرکت Enexio water technologies GmbH یا همان GEA 2H سابق انواع پکینگ مدیای معلق جهت تصفیه خانه فاضلاب را از آلمان وارد می نماید.

پکینگ (مدیای) ثابت تصفیه فاضلاب

 

شرکت مهندسی آسیکو به عنوان نماینده رسمی شرکت ENEXIO water technologies GmbH آلمان (شرکت 2H سابق) انواع پکینگ جهت تصفیه خانه های فاضلاب را وارد می نماید.

 

فرآیند لجن فعال با رشد چسبیده (IFAS) 

این فرآیند به منظور افزایش غلظت بیومس در تاسیسات تصفیه فاضلاب برای رسیدن به استانداردهای سخت‌گیرانه‌تر پساب و یا به منظور افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه بدون اضافه کردن حجم تصفیه‌خانه موجود گسترش یافته است .در صورتی‌که اگر از این فرآیند استفاده نگردد ناگزیر هستیم احجام مخازن موجود تصفیه‌خانه را افزایش دهیم تا بتوانیم ظرفیت هیدرولیکی یا آلی تصفیه‌خانه را افزایش دهیم.برای د سترسی به جمعیت باکتریایی مورد نیاز در حالی‌که در فرآیند لجن فعال با محدودیت بارگذاری جامدات در حوض ته‌نشینی مواجه هستیم و غلظت MLSS از حد معین فراتر نمی‌رود، ولی فرآیند IFAS اجازه حضور مقدار زیادی از جمعیت باکتریایی را به صورت چسبیده به سطح مدیا می‌دهد که خود نیاز به وجود لجن با غلظت بالا به صورت شناور در حوض هوادهی را کاهش می‌دهدبه عبارت دیگر فرآیند IFAS مزیت‌های رشد چسبیده را به فرآیند لجن فعال با رشد معلق می‌افزاید. .لجن فعال دارای انعطاف فرآیندی زیادی است و راندمان تصفیه بهتری دارددر عین حال فرآیندهای رشد چسبیده در مقابل شوک‌های هیدرولیکی (افزایش جریانو بار آلی بسیار پایدار و مقاوم هستند.

بدین صورت ترکیب این‌دو فرآیند یعنی گذاشتن مدیای رشد چسبیده در حوض هوادهی لجن فعال، مزیت‌های این دو سیستم را ترکیب خواهد کرداین فرآیند در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری و صنعتی جدید و همچنین جهت بهینه‌سازی تصفیه‌خانه‌های موجود کاربرد دارددر تصفیه‌خانه‌های جدید می‌توان حجم مخازن تصفیه را با این فرآیند کاهش داد و در تصفیه‌خانه‌های احداث شده و قدیمی جهت افزایش ظرفیت و کارآیی تصفیه‌خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی باید توجه کرد که سیستم هوادهی موجود نیز جوابگوی افزایش ظرفیت و بارگذاری تصفیه‌خانه باشد.

 

مزیت‌های فرآیند رشد تلفیقی لجن فعال با رشد چسبیده (IFAS) 

 • افزودن غلظت لجن حوض هوادهی (MLSS) بدون افزایش بارگذاری جامدات در حوض ته‌نشینی
 • افزایش نیتریفیکاسیون
 • مقاومت بالا در برابر شوک‌های آلی و هیدرولیکی
 • افزایش پایداری فرآیند تصفیه
 • بهبود شاخص حجمی لجن  (SVI)
 • کاهش تولید لجن مازاد

 انواع مختلف استفاده از این فرآیند در اشکال مختلف در تصفیه فاضلاب استفاده می‌گردد ولی به طور کلی در دو شاخه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از

(1) مدیای رشد چسبیده ثابت که مدیا در حوض هوادهی لجن فعال به صورت ثابت نصب شده است،

(2) مدیای رشد چسبیده معلق که مدیا در حوض هوادهی لجن فعال به صورت معلق و در حرکت است.

 

ادامه مطلب...

پکیج کلرزنی و تزریق مواد شیمیایی آسیکو 

 

شرکت مهندسی آسیکو انواع پکیج های تزریق مواد شیمیایی و کلرزنی را با استفاده از دوزینگ پمپهای اروپایی طراحی و ارائه می نماید. برای ساخت پکیج های تزریق مواد شیمیایی این شرکت از پمپ تزریق ETATRO ایتالیا، پمپ تزریق SERA آلمان، پمپ تزریق PROMINENT آلمان به همراه میکسرهای دینامیکی استفاده می نماید.

پکیج تزریق کلر: یا استفاده از ترکیبات کلر یکی از رایج ترین روشهای گندزدایی و از بین بردن پاتوژنهای بیماری زای موجود در آب و پسابهای تصفیه شده می باشد.

 

با توجه به لزوم گندزدایی آب آشامیدنی و پسابهای تصفیه شده  و آبهای صنعتی، شرکت مهندسی آسیکو اقدام به ساخت پکیج های آماده کلرزنی با ظرفیت های مختلف نموده است.

کلر علاوه بر گندزدایی می تواند به منظور کنترل بوها، بالکینگ لجن تصفیه خانه های فاضلاب، کف کردگی لجن و عوامل مزاحم (مثل پشه های ریز) نیز استفاده گردد .همچنین ترکیبات کلر اغلب به خاطر در دسترس بودن، کارآیی، راندمان بالا، هزینه های نسبتا پایین، قابلیت اعتماد و نیز پایداری باقیمانده های کلر نسبت به سایر گندزداها ترجیح داده می شود.

ادامه مطلب ...

میکسر اختلاط تند (Falsh Mixer)  آسیکو

در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب، فرآیند انعقاد یکی از روش‌‌های معمول است که در ابعاد مختلف به کار می‌رود. هدف اصلی از کاربرد این فرآیند بهبود کارایی حذف ذرات معلق مولد کدورت در حوضچه‌های ته‌نشینی است که به دنبال آن از فیلتراسیون برای صاف‌سازی و شفاف کردن آب استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر از فرآیند انعقاد به طور گسترده برای حذف نه تنها کدورت بلکه برای سایر آلاینده‌‌های آلی و غیرآلی استفاده گسترده‌ای انجام می‌پذیرد.

ملاحظات طراحی فرآیند انعقاد و فلاش میکسر

طراحی فرآیند انعقاد مستلزم موارد ذیل است:

 1.  انتخاب نوع مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده و مقدار مناسب

 2. طراحی حوضچه‌های اختلاط سریع و لخته‌سازی

 3.  طراحی میکسر مناسب جهت انجام عمل اختلاط

در شرايط ویسکوزیته تا 10،000 CPS، شافت با يک کوپلينگ الاستيک به خروجي گيربکس وصل شده است. ميکسرهاي سريع با 120-30 دور در دقيقه توليد مي‌شوند.

قطعات سازنده میکسر

 • موتور

موتور سه فاز، فلنچ شده و  منطبق با  DIN 42677T1 مي‌باشد. کلاس‌ حفاظت و عايق‌بندي با توجه به شرايط عملياتي انتخاب می گردد. موتور با  اتصال مستقيم به گيربکس وصل مي‌شود.

 • گيربکس

گيربکس دو طبقه يا سه طبقه است، با نوع فلنچ شده و عمودي هم محور است. اين نوع گيربکس‌ها با توجه به مشخصات مکانيکي مناسب انتخاب شده است. و معمولا دارای سرویس فاکتور بالای 2 انتخاب می گردد زیرا به صورت دائم کار هستند.

 • گلدانی یا فانوسی میکسر

فانوسی یا گلدانی جهت مهار بارهای محوری و شعاعی بین گیربکس و شافت نصب می گردد و از آسیب دیدین گیربکس جلوگیری می کند. کوپلينگ فقط براي ميکسرهای بزرگ استفاده مي‌شود. براي انواع کوچک شفت (محور، پروانه) به طور مستقيم به گيربکس متصل مي‌شود.

 • محور (شفت)

طول و قطر شفت با توجه به نيازهاي کاربري محاسبه و انتخاب مي‌شود و اين بخش تنها از فولاد ضد زنگ بعد از تابگیری و تراشکاری ساخته می شود.

 • پروانه

پروانه از نوع توربيني با چهار تيغه‌ معمول است. قابلیت ساخت ملخ و يا انواع ديگر پروانه‌هاي خاص نيز وجود دارد.

دیفیوزر هوادهی حباب ریز/ دیفیوزر هوادهی حباب درشت لوله ای (تیوبی) ، دیسکی (بشقابی) و پلیتی

 

بخش بازرگانی شرکت مهندسی آسیکو به منظور تامین تجهیزات لازم جهت تصفیه ‌خانه‌ های فاضلاب شهری و صنعتی اقدام به واردات و فروش عمده دیفیوزرهای حباب ریز و دیفیوزر حباب درشت دیسکی، لوله ای و پلیتی از شرکت‌های معتبر سازنده خارجی از جمله Ecologix, Aquaflex, Jager  وSupratec  نموده است. در ذیل به مشخصات فنی و اطلاعات لازم جهت انتخاب دیفیوزر اشاره شده است.

 

کارشناسان شرکت مهندسی آسیکو آماده انجام خدمات مشاوره و طراحی سیستم‌های هوادهی انواع تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری و تصفیه خانه فاضلاب صنعتی می‌باشد. همچنین جهت نصب و راه‌اندازی سیستم‌های هوادهی شرکت مهندسی آسیکو آماده همکاری می‌باشد.
نکات مهمی که شرکت مهندسی آسیکو در مورد طراحی سیستم هوادهی عمقی توصیه می‌نماید:

ادامه ....

شناور سازي از طريق هواي محلول (DAF)

شناور‌سازي از جمله عملیات‌هاي واحدي است که براي جداسازي ذرات جامد یا مایع از یک فاز مایع به کار می‌رود. بسیاري از فاضلاب‌هاي صنعتی شامل مقادیر زیادي چربی و روغن و مواد معلق شناور می‌باشد  که تخلیه این‌ گونه فاضلاب‌ها باعث گرفتگی چاه‌هاي جاذب و آلودگی منابع آب سطحی و زیرزمینی می‌گردد. ویژگی کم بودن جرم حجمی و سبک بودن چربی و روغن موجب استفاده از روش‌هاي شناورسازي براي حذف آن‌ها می‌شود.

مهم‌ترین روش‌هاي حذف روغن و چربی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • API) American Petroleum Institute)
 • CPI ) Corrugated Plate Interceptor)
 • DAF ) Dissolved Air Flotation)

مشخصات پکیج‌های DAF  شرکت مهندسی آسیکو

- قابلیت جداسازی همزمان ذرات معلق و چربی و روغن

- جنس SS304، SS316،FRP  و کربن استیل با پوشش اپوکسی.

- ظرفیت 5 متر مکعب در روز تا 1100 متر مکعب در روز برای DAF به شکل مستطیلی

ظرفیت 30 متر مکعب در ساعت تا 715 متر مکعب در ساعت برای پکیح به شکل دایره

دریچه آب بند  (Sluice Gates)

دریچه‌های آب‌بند شامل دریچه‌های فولادی مستطیل شکلی هستند که به طورگسترده‌ای در ورودی و خروجی حوضچه‌ها برای کنترل جریان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دریچه آب‌بند شامل بخش‌های اصلی زیر می‌باشد؛

قاب

این بخش اساس سیستم را تشکیل می‌دهد. دریچه‌های آب‌بند با قاب باز یا قاب کامل با توجه به عمق نصب و ارتفاع باز کردن طراحی می‌شوند. قاب از پروفیل فولاد نرم یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

درب

درب با سطح مسطح طراحی شده و روی ریل‌های لغزنده به بالا و پایین حرکت می‌کند. جنس درب از فولاد یا فولاد ضد زنگ می‌باشد.

آب‌بند

P،   و دو لبه به عنوان عنصر آب‌بندی به کار برده می‌شوند و آب‌بندی روی چهار طرف پن‌استاک به کار می‌رود. مواد آب‌بندی به طور استاندارد از جنس EPDM هستند، ولی بسته به تقاضا و نیاز پروژه جنس آن قابل تغییر است. مقاومت کلی در مقابل آب برای پن‌استاک‌های ساخته شده گارانتی نمی‌شود و نرخ نشت آن‌ها بستگی به جهات فشار دارد. نرخ نشت برآورد شده 0.4 لیتر‌ در دقیقه در هر متر می‌باشد.

محور

دریچه‌های استاندارد محور بالارونده دارند، اما دریچه نوع محور غیر بالارونده نیز موجود است. تقریبا تا عرض 1500 میلی‌متر، سیستم تک محور استفاده می‌شود؛ اما برای عرض‌های بیشتر، معمولا محورهای دوتایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد متحرک

همه دریچه‌ها را می‌توان برای عملیات دستی و یا با محرک الکتریکی‌/ پنوماتیک تامین کرد. محرک‌های الکتریکی مجهز به درایو دستی (چرخ‌دستی) برای موارد اورژانسی هستند. محرک‌های الکتریکی با توجه به نوع عملیات دریچه انتخاب می‌شوند. دریچه‌هایی دارای امکان خاموش/روشن شدن و دریچه‌های دارای عملکرد تعدیل کننده، بیشترین کاربرد را دارند.

دریچه‌های متحرک دستی، چرخ دستی برای اندازه‌های کوچک و گیربکس‌های مورب برای ابعاد بزرگ دارند. اگر عرض دریچه زیاد باشد، دو قطعه واحد گیربکس مورب برای کاربردهای دریچه دومحوری دستی و اتوماتیک استفاده می‌شود.

پکیج های اتوماتیک جداسازی انواع روغن ها و مشتقات نفتی از فاضلاب صنعتی

 طراحی اختصاصی بر اساس مشخصات فاضلاب شامل فرآیندهای انعقاد و لخته سازی و ته نشینی  CPI، API، فیلتر شنی، کربن فعال و فیلتر UF که از طریق یک تابلو برق مرکزی به صورت اتوماتیک کنترل می گردد.

پکیج چربی گیر مجهز به لاملا و سیستم اسکیمر مکانیکی (CPI) آسیکو

فیلتر شنی (Sand filter) شرکت مهندسی آسیکو

فیلتر شنی جهت حذف ذرات معلق (Suspended Solids) تا قطر 50 میکرون یا به بیان ساده کاهش کدورت آب می‌باشد. در این صافی‌ها با عبور مایع از درون بستر، مواد معلق و ذرات ریز در بین خلل و فرج بستر باقی می‌مانند و آب زلال خارج می‌گردددر اثر کارکرد مداوم صافی، مواد معلق موجود در آب بین ذرات بستر تجمع می‌کند و در نتیجه شدت جریان آب عبوری کاهش یافته و افت فشار درون صافی افزایش می‌یابد، در این حالت لازم است که صافی شستشو داده شود و این عمل با عبور آب در جهت معکوس انجام می‌گیرد.برای شستشو، آب را با سرعت خطی زیاد از بستر صافی عبور می‌دهند به گونه‌ای که فضای بین ذرات بستر به اندازه 50% افزایش یابد در این صورت آب می‌تواند به خوبی بین ذرات گردش کرده و گل و لای و مواد معلق باقی مانده از عمل صاف کردن را از بین شن و ماسه جدا نماید و به خارج از صافی منتقل کند.به طور معمول در طراحی صافی‌ها افت فشار بین 0/2 الی 2 بار در نظر گرفته می‌شود.جنس بدنه فیلترهای شنی می‌تواند از کربن استیل با پوشش رنگ اپوکسی، استنلس استیل و یا FRP باشد و سیلیس با دانه‌بندی‌های مختلف درون این مخازن ریخته می‌شودفرایند شست و شوی معکوس می‌تواند به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک باشد.

ویژگی ها و مزایای فیلتر شنی شرکت مهندسی آسیکو

 •  قابلیت تحمل فشار تا 10 بار 
 •  مجهز به شیر هواگیری و فشارسنج
 •  بدنه از جنس استیلفایبرگلاس (FRP) 
 •  استفاده از سه لایه سنگ سیلیس دانه‌بندی شده در فیلترهای شنی 
 •  قابل ارائه با سه شیر دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس 
 •  راهبری ساده 
 •  سرعت بالا در تصفیه 
 •  هزینه نگهداری کم در بهره‌برداری 
 •  نیاز به فضای کم در نصب و بهره‌برداری

سختی گیر  آسیکو

سختی‌ آب، ناشی از کاتیون‌های کلسیم و منیزیم و به مقدار کمتر ترکیبات فلزاتی چون آهن، منگنز و آلومینیوم می‌باشد. از آن‌جایی‌که سه فلز مذکور به مقادیر جزئی در آب موجودند لذا اثر آن‌ها در سختی آب کم است، بنابراین کاتیون‌های کلسیم و منیزیم عامل اصلی ایجاد سختی آب به حساب می‌آید.

سختی آب، بر حسب واحدهایی مثل میلی‌گرم در لیتر، میلی‌اکی‌والان در لیتر، معادل کلسیم کربنات حل شده در آب، درجه آلمانی و درجه فرانسوی بیان می‌شود.

1 درجه آلمانی= 8/17  ppm  معادل کربناتی

1 درجه فرانسوی= 10  ppm معادل کربناتی

به علت بروز مشکلات متعدد مصرف آب سخت، در صنعت، مصارف بهداشتی و غذایی، سختی آب را کاهش می‌دهند. متداول‌ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده از سختی‌گیرهای تبادل یونی (رزینی) می‌باشد. رزین‌ها، کلسیم و منیزیم را با سدیم تعویض کرده و آب سخت را به آب نرم تبدیل می‌کنند به گونه‌ای که آب عبوری تنها حاوی نمک سدیم است. برای مصارف بهداشتی و غذایی بهتر آن است که از رزین‌های نوع خوراکی استفاده شود. این رزین‌ها پس از مدتی تحت عنوان (طول زمان سرویس) نیاز به شستشوی معکوس (Back Wash ) به مدت 10 تا 20 دقیقه دارد و توسط محلول آب و نمک نیاز به احیا (Regeneration) به مدت 25 تا 45 دقیقه دارند. میزان نمک لازم برای احیا هر لیتر رزین برابر 0/25 کیلوگرم نمک می‌باشد، که به صورت محلول 10% برای احیا استفاده می‌شود.

ویژگی ها و مزایای سختی گیر

 •  قابلیت تحمل فشار تا 10 بار
 • مجهز به شیر هواگیری و فشارسنج
 • بدنه از جنس استنلس  استیل/ فایبرگلاس (FRP)/ کربن استیل با پوشش  اپوکسی
 • قابل ارائه با سه شیر دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک جهت شستشوی معکوس
 • راهبری ساده
 • سرعت بالا در تصفیه
 • هزینه نگهداری کم در بهره‌برداری
 • نیاز به فضای کم در نصب و بهره‌برداری

موارد کاربرد سختی گیر

 • تصفیه‌خانه‌های آب
 • کلیه سیستم‌های حرارتی و برودتی
 • نیروگاه‌ها، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها
 • شهرک‌ها و مجتمع‌های ورزشی، تفریحی و هتل‌ها
 • صنایع غذایی
 • صنایع پزشکی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع دام و طیور

هواده سطحی ( Surface Aerator) شرکت مهندسی آسیکو

هوادهی و اختلاط راکتورهای بیولوژیکی را می‌توان با استفاده از هواده سطحی انجام داد. این دستگاه‌ها با امکان طراحی در اندازه‌های مختلف استاندارد، اکسیژن مورد نیاز کاربردهای خاص را تامین می‌کنند.

 

مشخصات کلی هواده‌های سطحی دور تند ساخت آسیکو:

الکتروموتور, 1450 rpm, IP55, Class F  ساخت زیمنس یا مشابه اروپایی، توربین و شافت از جنس SS316، بالن شناور از جنس ST-37 با ضخامت 4 میلی‌متر با روکش فایبرگلاس ضد خوردگی، دارای نشان استاندارد اتحادیه اروپا (CE)

مشخصات کلی هواده‌های سطحی دور کند ساخت آسیکو:

الکتروموتو 1450 rpm, IP55, Class F ساخت زیمنس یا مشابه اروپایی، گیربکس هلیکال با دور مناسب براساس اندازه توربین و توان مصرفی هواده مورد نظر. توربین و شافت از جنس St 37 با سه لایه رنگ اپوکسی، گلدانی ساخت آسیکو با قطعات اروپایی یا ژاپنی، بالن شناور از جنس ST-37 با ضخامت 4 میلی‌متر با روکش فایبرگلاس ضد خوردگی، دارای نشان استاندارد اتحادیه اروپا (CE)

 

قطعات یا متعلقات دستگاه هواده سطحی دور کند

 • موتور 

 موتور سه فاز با کلاس حفاظتی و عایق‌بندی مناسب در شرایط مختلف آب و هوایی انتخاب می‌گردد.

 • گیربکس

گیربکس از نوع خورشیدی یا هلیکال با راندمان بالا، صدای کم، نسبت دور در محدوده 35 تا 45 و اتصال مستقیم. حجم بسیار کوچک این گیربکس‌ها با توجه به نحوه و شکل قرارگیری دنده‌ها در طبقات مختلف باعث گردیده تا ابعاد گیربکس حتی تا حدود یک چهارم گیربکس‌های طبقاتی با توان مشابه بوده و انتقال نیرو به صورت متوازن بین دنده‌ها تقسیم گشته و استهلاک تا حدود زیادی کاهش پیدا کند و نهایتا دوام و استحکام گیربکس بالا رود.

 • محور (شافت)

این بخش انتقال گشتاور با توجه به توان انتقالی محاسبه گردیده و از فولادهای مناسب انتخاب و پس از ماشین‌کاری جهت رسیدن به حداکثر عمر و کمترین میزان ارتعاش در یک سیستم یاتاقان‌بندی متناسب و موثر نصب می‌گردد. در این سیستم فاصله روتور چرخشی (توربین) با اولین پایگاه باتاقان در کمترین میزان ممکن بوده که خود باعث ایستابی مکانیکی بالا گردیده و عمر طولانی سیستم را تضمین می‌نماید.

 • پروانه (توربین)

توربین‌های هوا با شکل هندسی پیشرفته و به صورت مخروطی میزان اختلاط اکسیژن بالا را تضمین نموده و از جنس کربن استیل بوده که پس از سندبلاست با پوشش سه لایه عرضه می‌شوند. لایه اول این پوشش از رنگ زینک‌ریچ و پوشش دوم از رنگ کول تار و پوشش سوم از رنگ اپوکسی یا پلی‌اورتان در مجموع با حداقل 225 میکرون ضخامت حفاظت کامل در برابر خوردگی را برای زمان‌های طولانی تضمین می‌نماید.

 

سایر مشخصات و جداول فنی هواده های سطحی آسیکو در بخش دانلود سایت قابل دانلود است.

شرکت مهندسی آسیکو به دلیل نیاز روز افزون صنایع و جمعیت انسانی به آب با کیفیت مناسب، اقدام به طراحی و ساخت پکیج ها و سیستم های تصفیه آب آشامیدنی نموده است. فرآیندهای تصفیه آب، بسته به کیفیت آب خام و همچنین کیفیت آب تصفیه شده مورد نظر طراحی و ساخته می شود. این فرآیندها شامل موارد زیر می باشد:

 

اسمز معکوس (RO)

تبادل یون (Ione Exchange)

انعقاد، لخته سازی و ته نشینی

الکترولیز

 شرح فرآیند اسمز معکوس

 

 اسمز معکوس یک فرآیند فیزیکی جداسازی است که در این فرآیند، جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم می‌شود. به جریان غلیظ‌تر، آب شور و یا دورریز هم گفته می‌شود. در این فرآیند، آب خام (تصفیه نشده) توسط پمپ به داخل محفظه‌ای که دارای غشای نیمه‌تراوا (ممبران) می‌باشد، رانده می‌شود چون تقریبا فقط آب خالص می‌تواند از غشا عبور کند. به این ترتیب آب تقریبا خالص در یک طرف غشا و آب تغلیظ شده از ناخالصی‌ها در طرف دیگر خواهیم داشت. غشای اسمز معکوس را نیمه‌تراوا می‌نامند چون غشا همچون یک فیلتر عمل می‌کند. به گونه‌ای که مولکول‌های حلال از آن عبور کرده ولی مولکول‌های ناخالصی‌ قادر به عبور از غشا نیستند. بنابراین غشا برای مولکول‌های حلال، تراوا و برای مولکول‌های ناخالصی، ناتراوا می‌باشد. غشای مناسب برای اسمز معکوس باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. مثلا در برابر حمله مواد شیمیایی یا بیولوژیکی مقاوم بوده و قدرت تحمل فشار اعمال شده را داشته باشد و از همه مهم‌تر در برابر تغییرات pH   مقاوم باشد.

 

روش اسمز معکوس می تواند کل مواد جامد محلول در آب را تا بیش از نود و نه درصد کاهش دهد. در عمل حذف تا نود و پنج درصد معمول است. حذف باکتری، ویروس و میکروب های دیگر صد در صد است. اما در عمل به دلیل آب بندی نشدن بخش های مختلف ممکن است، مقداری از این مواد در آب تصفیه شده دیده شوند.

 

هر جا که حذف مواد آلی اهیمت حیاتی داشته باشد (مثل پزشکی، داروسازی و صنایع الکترونیک) روش اسمز معکوس می تواند روش مناسبی باشد، با این مزیت که هم نسبت به سایر روس ها اقتصادی تر است و هم سرعت کار با این روش بالا است. امروزه اسمز معکوس اقتصادی ترین روش برای تهیه آب آشامیدنی از آب های نیمه شور است.

شرح واحد آشغالگیری

 فاضلابی که وارد تصفيه‌خانه می‌شود گاه دارای تکه‌های چوب ريشه درختان تکه پارچه و مواد مشابه ديگر است.برای حفاظت از تجهيزات و کاهش اختلال در جريان داخل تصفيه‌خانه آشغال‌ها را توسط آشغال‌گير‌های ميله‌ای از فاضلاب جدا می‌کنند.بيشتر آشغال‌گير‌های مورد استفاده در تصفيه‌خانه‌ها از ميله‌های موازی ساخته شده‌اند که به وضعيت استقرار آن‌ها با کانال زاويه‌ای می‌سازد تا فاضلاب از لابلای اين ميله‌ها عبور کند.آشغال‌ها روی ميله‌ها جمع می‌شوند و در فواصل زماني منظم با دست يا وسيله مکانيکی(تسمه در شکل) از روی ميله جمع‌آوری مي‌شود. آشغال بيشتر تصفيه‌خانه‌ها را می‌سوزانند يا در خاک دفن می‌کنند. گاه اين آشغال‌ها را با تجهيزات خود کار خرد کرده و برای تصفيه در فرآيند بعدی به جريان فاضلاب بر می‌گردانند.

پاره‌اي از پساب‌ها عموما داراي مقدار قابل توجهي الياف شناور و ناخالصي‌هاي مواد اوليه به صورت معلق هستند كه در صورت ورود به واحدهاي تصفيه پساب مخصوصا وسايل مكانيكي و مپ‌ها، باعث اختلال در كار آن‌ها خواهدگرديد. از اين‌رو حذف مواد مذكور از پساب قبل از عمليات تصفيه ضروري مي‌باشد. آشغال‌گير معمولا از يك قاب فلزي در ابعاد گوناگون كه در آن تسمه يا ميله‌هاي موازي يكديگر با فواصل معين تعبيه شده تشكيل يافته است‌. جنس بدنه و ميله‌هاي آشغال‌گير ازآهن گالوانيزه يا آهن با پوشش‌هاي ضد زنگ است. فواصل تسمه‌ها يا ميله‌ها براي آشغالگيرهایي كه در تصفيه پساب مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بين 1/5-1، 2/5-2، 6-4 سانتي‌متر است در حالي كه براي تصفيه خانه فاضلاب شهري اين فواصل كمتر از 2 سانتي‌متر نيست‌.

قاب آشغال‌گير با شيب 2 به 1 يا با زاويه 45 تا 60 درجه نسبت به افق دركانال ورودي پساب قرار داده مي‌شود‌. در صورتي‌كه مواد معلق پساب قابل ملاحظه باشند و قسمتي از مواد معلق را ذرات درشت‌تر تشكيل دهند‌، معمولا براي حذف آن‌ها از دو رديف آشغال‌گير كه به ترتيب اولي دهانه گشاد و دومي دهانه تنگ است استفاده مي‌نمايند. در مواقعي كه در‌صد نسبتا زيادي از مواد معلق الياف شناور باشند‌، نصب توري تا حدودي الياف را از پساب جدا خواهد نمود. پاك كردن آشغال‌گير به صورت دستي و يا اتوماتيك مقدور است‌. در كارهاي كوچك و حتي ‎‏‏‏‎ تصفيه‌خانه‌هاي با 1000 متر مكعب دبي در ساعت، استفاده از آشغال‌گير با پاك كردن دستي ارجحيت دارد ولي در كارهاي بزرگ بهتر است پاك كردن آشغالگير اتوماتيك باشد.

دستگاه آشغالگیر دوار تمام اتوماتیک خود شوینده با نازل شستشوی داخلی، از جنس SS304    ،  SS316  وSS316L   با اسکرین wedge wire ضد گرفتگی با توان جداسازی آشغال‌های بزرگتر از 3 میلی‌متر تا 0/25 میلی‌متر با ظرفیت‌های مختلف.

شرکت مهندسی آسیکو به عنوان نماینگی رسمی شرکت ENEXIO water technologies GmbH آلمان در ایران، انواع لاملای ته نشینی مدل تیوبی (Tube settler) را از آلمان وارد می نماید.

لاملای ته نشینی شرکت ENEXIO همگی از جنس پلی پروپیلن بوده و دارای مجوزهای لازم جهت استفاده در تصفیه خانه های آب شرب می باشند. این استانداردها شاملNSF, KTW, ACS, DWI 31 می باشند

لاملای تیوبی ASICO-ENEXIO دارای زاویه 55 درجه یا 60 درجه نسبت به افق هستند. در جدول زیر مشخصات فنی و موارد کاربرد لاملاهای این شرکت را ملاحظه می فرمایید:

 

 
 TUBEdek KLP 638 TUBEdek FS 42.50 TUBEdek FS 41.50 TUBEdek FS 41.62 TUBEdek FS 41.84 MODEL
 PP  PP  PP/PVC  PP  PP/PVC MATERIAL
 Low solid load polishing  surface backwash water

groundwater

filter backwash water

 surface backwash water

groundwater

filter backwash water

 Surface water

Groundwater

Filter backwash water

 Filter backwash water APPLICATION (potable and process water)

 Aquaculture

polishing

 aqua culture

humus tanks behind fixed film processes

flocculated water

stormwater

 aqua culture

humus tanks behind fixed film processes

flocculated water

stormwater

 stormwater

humus tanks behind fixed film processes

 primery sedimentation

stormwater

activated sludge

humus tanks behind fixed film processes

 

APPLICATION (wastewater)
 15  13.5  13  9  7 SEDIMENTATION AREA (m2/m3)
 33  43  45  64  83 LAMELLA PITCH mm
 1.7  1.6  1.7  2.2  2.5 HYDRULIC RADIUS

 

 

- فرم داده شده به صورت مستقیم از گرانول

 

- دارای گواهینامه تایید کیفی جهت استفاده در تصفیه خانه های آب آشامیدنی

 

- مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید

 

- مقاوم تا دمای 60 و 80درجه سانتی‌گراد (بسته به نیاز پروژه)

 

- عدم نیاز به ساپورت در لابه لای بلوک های لاملا به دلیل شکل هندسی مقاوم  و تیوبی  

 

- قابلیت نصب در حوض های مستطیلی و دوار بدون محدودیت شکل هندسی

 

در صورت نیاز به مشاوره جهت طراحی و نصب لاملای ته نشینی با کارشناسان دپارتمان آب و فاضلاب آسیکو تماس حاصل فرمایید. لازم به ذکر است شرکت مهندسی آسیکو با استفاده از آخرین نسخه نرم افزار شرکت ENEXIO یا همان  GEA 2H سابق، طراحی های واحد ته نشنی تصفیه خانه را انجام می دهد و این امکان وجود دارد که تمامی نقشه ها و پیشنهاد های فنی شرکت مهندسی آسیکو توسط شرکت ENEXIO تایید گردد.

 

پکیج‌های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی (انسانی)

 شرکت مهندسی آسیکو به دلیل نیاز روزافزون به تصفیه خانه های فاضلاب با ظرفیت پایین اقدام به تولید پکیج های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب با ظرفیت های مختلف با فرآیندهای متفاوت جهت استفاده در مجتمع های مسکونی، کارخانجات صنعتی، بیمارستانها،  اماکن عمومی، روستاها  و ... نموده است.

طراحی اختصاصی فرآیند پکیج با توجه به صنعت موردنظر و پارامترهای آلودگی فاضلاب مربوطه 

طراحی و ساخت پکیج با استفاده از فرآیندهای لجن فعال متداول  ،(CAS) لجن فعال با هوادهی گسترده(EA) ، بیوراکتورهای  غشایی  ،(MBR) بیوراکتورهای با بستر رشد چسبیده معلق  ،(MBBR) لجن فعال تلفیقی با رشد چسبیده ثابت (IFAS)

 خصوصیات پکیج‌های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب شرکت مهندسی آسیکو

 •   قیمت پایینتر نسبت به تصفیه‌خانه های بتنی و پکیج‌های فلزی
 •  عدم زنگ‌زدگی و خوردگی
 •  عدم نیاز به تخلیه و رنگ‌آمیزی دوره‌ای
 •  قابلیت دفن کل پکیج در زمین
 •  حمل آسان به دلیل امکان مونتاژ در محل
 •  وزن بسیار کمتر نسبت به پکیج‌‌های فلزی
 •  طراحی اختصاصی براساس پارامترهای کمی و کیفی فاضلاب
 •  دارای گارانتی 5 سال و طول عمر بالای 50 سال
   

  ویژگی‌های اختصاصی پکیج تصفیه فاضلاب روستایی آسیکو:

  1)      بدنه کامپوزیتی فایبرگلاس (FRP) بدون هیچ نوع خوردگی با گارانتی 5 سال

  2)      عدم یخ زدگی در فصل سرما به دلیل عایق حرارتی بودن بدنه فایبرگلاس

  3)   قابلیت دفن پکیج در زمین که ضمن جلوگیری از یخ زدگی، سرقت و در امان بودن از شرایط بد آب و هوا، از آسیب های احتمالی عمدی نیز پیشگیری خواهد نمود.

  4)   امکان حذف ایستگاه پمپاژ به دلیل دفن پکیج و ورود ثقلی فاضلاب به داخل پکیج؛ که ضمن کاهش مصرف برق نیازی به نصب پمپ (به تبع آن خرابی پمپ) ندارد.

  5)      اشغال فضای بسیار کم به دلیل استفاده از فرآیندهای جدید رشد چسبیده

  6)      مقاومت بسیار بالا در برابر شوک های هیدرولیکی، آلی و مواد سمی به دلیل استفاده از فرآیندهای رشد چسبیده

  7)      استفاده از ازن‌زنی اتوماتیک تایمردار جهت گندزدایی نهایی پساب تصفیه شده که دائم کار بوده و نیاز به اپراتور ندارد.

  8)      عملکرد کاملا اتوماتیک و عدم نیاز به اپراتور دائمی جهت راهبری و نگهداری سیستم تصفیه فاضلاب.

   

 موارد کاربرد پکیج‌های تصفیه فاضلاب شرکت مهندسی آسیکو

 •  تصفیه فاضلاب بیمارستان
 • تصفیه فاضلاب بهداشتی (انسانی) مجتمع های مسکونی، کارخانجات و اماکن عمومی 
 •  تصفیه فاضلاب صنعتی کشتارگاه های دام و طیور
 •  تصفیه فاضلاب صنایع تولید فرآورده های گوشتی و پروتئینی
 • تصفیه فاضلاب صنایع لبنی و شیر پاستوریزه
 • تصفیه فاضلاب صنایع شیمیایی
 •  تصفیه فاضلاب کارخانجات نساجی و رنگرزی
 •  تصفیه فاضلاب صنایع خودروسازی
 •  تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری
 • تصفیه فاضلاب کارواش ها
 •  تصفیه فاضلاب قالی شویی ها
 •  تصفیه فاضلاب مراکز تفریحی، هتل ها و رستوران ها

از آنجایی که فاضلاب تولیدی در اماکن عمومی، مجتمع مسکونی و بیمارستان از نظر کیفی تقریبا مشابه هستند، لذا می توان فرآیند تصفیه یکسانی برای آنها در نظر گرفت که در جدول زیر می توان مدل دستگاه را انتخاب نمود.

 همانطور که مشاهده می کنید ظرفیت دستگاه ها حاصل ضرب سرانه تولید فاضلاب و جمعیت تحت پوشش محاسبه می گردد. از آنجایی که ابعاد پکیج تصفیه بر اساس نوع فرآیند تصفیه لجن فعال با هوادهی گسترده، لجن فعال تلفیقی با رشد چسبیده ثابت IFAS و معلق  MBBR، بیوراکتور غشایی MBR بسیار متغیر است از ذکر ابعاد دستگاه در جدول زیر خودداری شده است.

 جدول مشخصات پکیج لجن فعال تصفیه فاضلاب (تصفیه بیولوژیکی) ساخت شرکت مهندسی آسیکو

ردیف

مدل پکیج تصفیه

ظرفیت بر اساس دبی

ظرفیت بر اساس   جمعیت معادل خانگی

ظرفیت بر اساس جمعیت معادل اداری

ظرفیت بر اساس   تعداد تخت بیمارستانی

ظرفیت بر اساس بار   آلودگی

 Kg BOD5 در روز

1

ASI WWTP 1.5

1.5 m3/Day

5 تا 10نفر

30 نفر

2 تخت

0.45

2

 ASI WWTP 5

 5   m3/Day

 20 تا 30 نفر 

100 نفر 

 7 تخت 

 1.5

3

ASI WWTP 7.5

7.5   m3/Day

30 تا 50 نفر

150 نفر

10 تخت

2.25

4

ASI WWTP 10

10   m3/Day

50 تا 60 نفر

200 نفر

15 تخت

3

5

ASI WWTP 15

15   m3/Day

60 تا 75 نفر

300 نفر

20 تخت

4.5

6

ASI WWTP 20

20   m3/Day

75 تا 120 نفر

400 نفر

30 تخت

6

7

ASI WWTP 25

25   m3/Day

125 تا 150 نفر

500 نفر

35 تخت

7.5

8

ASI WWTP 30

30   m3/Day

150 تا 175 نفر

600 نفر

40 تخت

9

9

ASI WWTP 35

35   m3/Day

175 تا 200 نفر

700 نفر

50 تخت

10.5

10

ASI WWTP 40

40   m3/Day

200 تا 250 نفر

800 نفر

55 تخت

12

11

ASI WWTP 50

50   m3/Day

250 تا 300 نفر

1000 نفر

70 تخت

15

12

ASI WWTP 60

60   m3/Day

300 تا 400 نفر

1200 نفر

80 تخت

18

13

ASI WWTP 75

75   m3/Day

375 تا 500 نفر

1500 نفر

100 تخت

22.5

14

ASI WWTP 100

100   m3/Day

500 تا 650 نفر

2000 نفر

135 تخت

30

15

ASI WWTP 125

125   m3/Day

650 تا 800 نفر

2500 نفر

170 تخت

37.5

16

ASI WWTP 150

150   m3/Day

800 تا 1000 نفر

3000 نفر

200 تخت

45

17

ASI WWTP 175

175   m3/Day

875 تا 1150 نفر

3500 نفر

235 تخت

52.5

18

ASI WWTP 200

200   m3/Day

1000 تا 1300 نفر

4000 نفر

270 تخت

60

 مشخصات فنی پکیج های تصفیه فاضلاب ساخت شرکت مهندسی آسیکو

از  آن جایی که فرآیندهای تصفیه بسته به نوع فاضلاب بسیار متنوع می باشد، لذا  این شرکت بنا به نیاز سفارش، پس از بررسی و آنالیز پارامترهای کمی و کیفی فاضلاب و نوع استفاده مورد نیاز از پساب تصفیه شده اقدام به طراحی و ساخت پکیج تصفیه می نماید. لذا پیشنهاد می گردد جهت دریافت اطلاعات و پیشنهاد فنی و مالی کامل با کارشناسان دپارتمان آب و فاضلاب تماس حاصل فرمایید.

 

معرفی کامپوزیت

 کامپوزیت‌ها    بطور     گسترده‌اي     به     عنوان  پلاستیک‌هاي تقویت شده شناخته می‌شوند. مواد کامپوزیتی از دو جزء الیاف و رزین تشکیل می‌شوند و الیاف مورد استفاده معمولا شیشه، کربن یا کولار هستند. انواع رزین‌هاي مورد استفاده در تولید قطعات کامپوزیتی شامل پلی استرهاي اشباع نشده، وینیل استر، اپوکسی، پلی اورتان و ... می‌باشند. در تولید کامپوزیت دو جزء الیاف و رزین بدون واکنش شیمیایی با یکدیگر مخلوط می‌شوند که در نتیجه ماده نهایی با مقاومت بیشتري نسبت به اجزاء اولیه شکل می‌گیرد. وزن پایین‌تر قطعات کامپوزیتی نسبت به سایر مواد نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد، تا جایی که به عنوان جایگزین قطعات فولادي 60 تا 80 درصد از وزن تجهیزات را کاهش می‌دهند  .

  به طور مختصر مزایا و برتري‌هاي ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با سایر موادي که بطور گسترده و معمول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند (از قبیل فولاد، فولاد زنگ نزن، آلومینیوم، پلی اتیلن، پی وي سی و...  ) به شرح زیر می‌باشد : 

 •  مقاومت در برابر تجزیه  میکروبی 
 •  مقاومت بسیار   بالا در برابر زنگ  زدگی  و  خوردگی     شیمیائی
 •  مقاومت  بسیار  بالا   در  برابر  اشعه UV  نور  خورشید
 •  مقاومت  در  برابر  ضربه،  شوك  و  انفجار
 •  ضریب  انتقال  حرارتی بسیار پائین
 • استحکام ویژه بالاتر در مقایسه با سایر مواد
 • انعطاف پذیري بیشتر بدلیل زمینه پلیمري و شکل پذیري بسیار بالا
 • مقاومت بیشتر در برابر ضربه و تنش
 • ضریب انبساط گرمائی پایین
 • مقاومت خستگی بهتر
 • نیاز به اتصالات کمتر
 • ضخامت کمتر با استحکام مساوي
 • عدم نیاز به رنگ آمیزی دوره‌ای
 • وزن پایین‌تر نسبت به سایر مواد 
 • امکان استفاده از تاخیرانداز در  برابر آتش

لازم به ذکر است دلیل مزایای فوق الذکر، امروزه کامپوزیت در ساخت انواع کشتی و تجهیزات دریایی، هوا فضا، خودرو، نفت و گاز، آب و فاضلاب کاربرد فراوان و رو به گسترشی نیز دارد. شرکت مهندسی آسیکو نیز به عنوان شرکت پیشتاز اقدام به ساخت انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی کامپوزیتی نموده است.

 

 

آشغالگیر چندچنگکی (Multi Rake Bar Screen)

 نوعي پاك‌كننده مكانيكي كه در قسمت ورودي سيستم تصفيه، ايستگاه‌هاي پمپاژ و ورودي آب سازه‌ها نصب مي‌گردد تا از ورود ذرات جامدي كه برايروند تصفيه و سيستم‌هاي پايين‌دستي مضر است جلوگيري كند. با وجود چند چنگك به جاي يك چنگك كه به صورت سري بر روي يك زنجير متصل شده‌اند و با يك بازو عمل مي‌كنند امكان انسداد درون سيستم را به حداقل مي‌رساند. منافذ آشغال‌گير مي‌تواند تا 5 ميلي‌متر ساخته شود تا كابرد بهتري در سيستم‌هايي كه نياز يه غربال بهتر دارند به كار گرفته شود.

آشغالگیر پیچشی (Scew Screen)

اين دستگاه آشغال‌گيری و حمل آشغال را در يك سيستم انجام می‌دهد. اين دستگاه براي پاك‌سازي كانال‌هايي كه عرض كمی دارند بهترين انتخاب است.

آشغالگیر چنگکی (Grab Bar Screen)

سيستم پاك‌كننده مكانيكي در قسمت ورودي سيستم تصفيه نصب مي‌گردد تا از ورود ذرات جامدي كه برای روند تصفيه و سيستم‌هاي پايين‌دستي مضر است جلوگيري كند