محصولات آسیکو

شرح واحد آشغالگیری

 فاضلابی که وارد تصفيه‌خانه می‌شود گاه دارای تکه‌های چوب ريشه درختان تکه پارچه و مواد مشابه ديگر است.برای حفاظت از تجهيزات و کاهش اختلال در جريان داخل تصفيه‌خانه آشغال‌ها را توسط آشغال‌گير‌های ميله‌ای از فاضلاب جدا می‌کنند.بيشتر آشغال‌گير‌های مورد استفاده در تصفيه‌خانه‌ها از ميله‌های موازی ساخته شده‌اند که به وضعيت استقرار آن‌ها با کانال زاويه‌ای می‌سازد تا فاضلاب از لابلای اين ميله‌ها عبور کند.آشغال‌ها روی ميله‌ها جمع می‌شوند و در فواصل زماني منظم با دست يا وسيله مکانيکی(تسمه در شکل) از روی ميله جمع‌آوری مي‌شود. آشغال بيشتر تصفيه‌خانه‌ها را می‌سوزانند يا در خاک دفن می‌کنند. گاه اين آشغال‌ها را با تجهيزات خود کار خرد کرده و برای تصفيه در فرآيند بعدی به جريان فاضلاب بر می‌گردانند.

پاره‌اي از پساب‌ها عموما داراي مقدار قابل توجهي الياف شناور و ناخالصي‌هاي مواد اوليه به صورت معلق هستند كه در صورت ورود به واحدهاي تصفيه پساب مخصوصا وسايل مكانيكي و مپ‌ها، باعث اختلال در كار آن‌ها خواهدگرديد. از اين‌رو حذف مواد مذكور از پساب قبل از عمليات تصفيه ضروري مي‌باشد. آشغال‌گير معمولا از يك قاب فلزي در ابعاد گوناگون كه در آن تسمه يا ميله‌هاي موازي يكديگر با فواصل معين تعبيه شده تشكيل يافته است‌. جنس بدنه و ميله‌هاي آشغال‌گير ازآهن گالوانيزه يا آهن با پوشش‌هاي ضد زنگ است. فواصل تسمه‌ها يا ميله‌ها براي آشغالگيرهایي كه در تصفيه پساب مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بين 1/5-1، 2/5-2، 6-4 سانتي‌متر است در حالي كه براي تصفيه خانه فاضلاب شهري اين فواصل كمتر از 2 سانتي‌متر نيست‌.

قاب آشغال‌گير با شيب 2 به 1 يا با زاويه 45 تا 60 درجه نسبت به افق دركانال ورودي پساب قرار داده مي‌شود‌. در صورتي‌كه مواد معلق پساب قابل ملاحظه باشند و قسمتي از مواد معلق را ذرات درشت‌تر تشكيل دهند‌، معمولا براي حذف آن‌ها از دو رديف آشغال‌گير كه به ترتيب اولي دهانه گشاد و دومي دهانه تنگ است استفاده مي‌نمايند. در مواقعي كه در‌صد نسبتا زيادي از مواد معلق الياف شناور باشند‌، نصب توري تا حدودي الياف را از پساب جدا خواهد نمود. پاك كردن آشغال‌گير به صورت دستي و يا اتوماتيك مقدور است‌. در كارهاي كوچك و حتي ‎‏‏‏‎ تصفيه‌خانه‌هاي با 1000 متر مكعب دبي در ساعت، استفاده از آشغال‌گير با پاك كردن دستي ارجحيت دارد ولي در كارهاي بزرگ بهتر است پاك كردن آشغالگير اتوماتيك باشد.

دستگاه آشغالگیر دوار تمام اتوماتیک خود شوینده با نازل شستشوی داخلی، از جنس SS304    ،  SS316  وSS316L   با اسکرین wedge wire ضد گرفتگی با توان جداسازی آشغال‌های بزرگتر از 3 میلی‌متر تا 0/25 میلی‌متر با ظرفیت‌های مختلف.