محصولات آسیکو

پکینگ (مدیای) ثابت تصفیه فاضلاب

 

شرکت مهندسی آسیکو به عنوان نماینده رسمی شرکت ENEXIO water technologies GmbH آلمان (شرکت 2H سابق) انواع پکینگ جهت تصفیه خانه های فاضلاب را وارد می نماید.

 

فرآیند لجن فعال با رشد چسبیده (IFAS) 

این فرآیند به منظور افزایش غلظت بیومس در تاسیسات تصفیه فاضلاب برای رسیدن به استانداردهای سخت‌گیرانه‌تر پساب و یا به منظور افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه بدون اضافه کردن حجم تصفیه‌خانه موجود گسترش یافته است .در صورتی‌که اگر از این فرآیند استفاده نگردد ناگزیر هستیم احجام مخازن موجود تصفیه‌خانه را افزایش دهیم تا بتوانیم ظرفیت هیدرولیکی یا آلی تصفیه‌خانه را افزایش دهیم.برای د سترسی به جمعیت باکتریایی مورد نیاز در حالی‌که در فرآیند لجن فعال با محدودیت بارگذاری جامدات در حوض ته‌نشینی مواجه هستیم و غلظت MLSS از حد معین فراتر نمی‌رود، ولی فرآیند IFAS اجازه حضور مقدار زیادی از جمعیت باکتریایی را به صورت چسبیده به سطح مدیا می‌دهد که خود نیاز به وجود لجن با غلظت بالا به صورت شناور در حوض هوادهی را کاهش می‌دهدبه عبارت دیگر فرآیند IFAS مزیت‌های رشد چسبیده را به فرآیند لجن فعال با رشد معلق می‌افزاید. .لجن فعال دارای انعطاف فرآیندی زیادی است و راندمان تصفیه بهتری دارددر عین حال فرآیندهای رشد چسبیده در مقابل شوک‌های هیدرولیکی (افزایش جریانو بار آلی بسیار پایدار و مقاوم هستند.

بدین صورت ترکیب این‌دو فرآیند یعنی گذاشتن مدیای رشد چسبیده در حوض هوادهی لجن فعال، مزیت‌های این دو سیستم را ترکیب خواهد کرداین فرآیند در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری و صنعتی جدید و همچنین جهت بهینه‌سازی تصفیه‌خانه‌های موجود کاربرد دارددر تصفیه‌خانه‌های جدید می‌توان حجم مخازن تصفیه را با این فرآیند کاهش داد و در تصفیه‌خانه‌های احداث شده و قدیمی جهت افزایش ظرفیت و کارآیی تصفیه‌خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی باید توجه کرد که سیستم هوادهی موجود نیز جوابگوی افزایش ظرفیت و بارگذاری تصفیه‌خانه باشد.

 

مزیت‌های فرآیند رشد تلفیقی لجن فعال با رشد چسبیده (IFAS) 

 • افزودن غلظت لجن حوض هوادهی (MLSS) بدون افزایش بارگذاری جامدات در حوض ته‌نشینی
 • افزایش نیتریفیکاسیون
 • مقاومت بالا در برابر شوک‌های آلی و هیدرولیکی
 • افزایش پایداری فرآیند تصفیه
 • بهبود شاخص حجمی لجن  (SVI)
 • کاهش تولید لجن مازاد

 انواع مختلف استفاده از این فرآیند در اشکال مختلف در تصفیه فاضلاب استفاده می‌گردد ولی به طور کلی در دو شاخه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از

(1) مدیای رشد چسبیده ثابت که مدیا در حوض هوادهی لجن فعال به صورت ثابت نصب شده است،

(2) مدیای رشد چسبیده معلق که مدیا در حوض هوادهی لجن فعال به صورت معلق و در حرکت است.

 

ادامه مطلب...

 

سیستم IFAS  با رشد چسبیده ثابت 

در این سیستم پکینگ (مدیا) به صورت بلوک‌های پلاستیکی از جنس PP یا PVC در قسمت بالای دیفیوزر از طریق گذاشتن ساپورت‌هایی از جنس کامپوزیتی یا استنلس استیل و گاها پلی‌اتیلنی یا سازه بتونی مهار کار گذاشته می‌شوند. لازم به ذکر است این بلوک‌ها به دلیل داشتن وزن (دانسیته) کمتر از آب و همچنین به دلیل هوادهی، در حوض هوادهی معلق شده و به سطح فاضلاب می‌آیند؛ لذا مهار این بلوک‌های مدیا در قسمت بالای حوض نیز اجباری می‌باشد. لازم به ذکر است که این سیستم در مقایسه با رشد چسبیده معلق ارزان‌تر بوده و راهبری آسان‌تری دارد و به دلیل ثابت بودن مدیا در این سیستم، آسیب ندیده و نیاز به جایگزینی دوره‌ای مدیا وجود ندارد.

در حال حاضر شرکت مهندسی آسیکو به عنوان بزرگترین تامین‌کننده پکینگ شرکت شهرک‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود. در ذیل به مشخصات فنی و اطلاعات لازم جهت انتخاب پکینگ اشاره شده است.

همچنین شرکت مهندسی آسیکو آماده ارائه خدمات مشاوره، طراحی، نصب و راه‌اندازی فرآیندهای رشد چسبیده تصفیه فاضلاب شاملIFAS  ،MBBR  ،AF ، Trickling Filter ،Hybrid UASB، Hybrid ABR و غیره جهت انواع تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری و صنعتی می‌باشد.

 

نکات مهمی که در مورد طراحی فرآیندهای تصفیه رشد چسبیده ثابت توصیه می شود:

 • جهت فرآیندهای بی‌هوازی حتی‌المقدور از پکینگ‌های با سطح ویژه پایین و گام پکینگ بزرگتر استفاده گردد زیرا به دلیل عدم اختلاط کافی در فرآیندهای بی‌هوازی، پتانسیل گرفتگی در پکینگ، بیشتر از فرآیندهای هوازی می‌باشد.
 •  جهت نصب پکینگ در داخل مخازن تصفیه فاضلاب حداکثر فاصله بین ساپورت‌های محل استقرار پکینگ 70 سانتی‌متر می‌باشد.
 •  به دلیل دانسیته پایین پکینگ‌های پلیمری PP) و (PVC  احتمال شناور شدن در داخل مخازن وجود دارد؛ لذا مهار کردن پکینگها در  قسمت بالا نیز امری ضروری است.
   

  جدول مشخصات فنی پکینگ ثابت ساخت شرکت آسیکو

  Chanel Opening

  Material

  Specific

  Surface

  m2/m3

  Dimension

  Model

  H

  W

  L

    12 mm

  PVC

  240

  300/600mm

  300 mm

  1200 mm

  ASICO CF 12

  19 mm

  PVC

  150

  300/600mm

       300 mm

  1200 mm

  ASICO CF 19

   27 mm

  PVC

  125

  300/600mm

  300 mm

  1200 mm

  ASICO CF 27

   

  جدول مشخصات فنی پکینگ تصفیه فاضلاب ساخت 2H آلمان

  Chanel Opening

  Material

  Specific

  Surface

  m2/m3

  Dimension

  Model

  H

  W

  L

    12 mm 

  PP/PVC

  240

  300/600mm

  300 mm

  2400 mm

  KFP 12

  19 mm

  PP/PVC

  150

  300/600mm

       300 mm

  2400 mm

  KFP 19

   27 mm

  PP/PVC

  125

  300/600mm

  300 mm

  2400 mm

  KFP27